Оцинкована листова сталь є напівфабрикатом для виготовлення будівельних матеріалів, техніки, агрегатів, обладнання та металопрокату. Оцинковуванням називають листовий сталевий прокат правильної прямокутної форми з рівними кромками, покритий з одного або з обох боків шаром цинку або алюміцинку. Цинкове покриття перешкоджає контакту металу з киснем, дозволяючи уникнути корозії та продовжити термін служби сталевого листа. Від якості цинкування (її адгезії з матеріалом, товщиною шару та швидкістю його стирання, чутливість до механічних пошкоджень) залежить термін служби виробу, який може становити 40 років.
Залізничні перевезення нашій країні є поширеним способом доставки великогабаритних вантажів. Монополію на цей вид перевезень має компанія «Укрзалізниця», яка здійснює контроль, управління та формування тарифів. Усі види перевезень оформлюються договірним способом з «Укрзалізницею» та регулюються статтями 908-927 Цивільного Кодексу України. У формуванні тарифів на перевезення бере участь Мінтранспорт.
Практично всі замовлення рулонної сталі здійснюють підприємства, діяльність яких пов’язана з перепродажем/виробництвом проміжних або кінцевих продуктів з використанням сталевих листів. Це виготовлення будівельних матеріалів, корпусів автомобілів, сільськогосподарської техніки, суднобудування, збирання побутових приладів тощо. Для виробничих цілей сталь закуповується оптовими партіями в рулонах, і перед покупцем постає питання транспортування великого вантажу містом чи інше місто. У деяких випадках підприємство-постачальник бере на себе обов’язки з доставки партії, і якщо вартість послуг влаштовує покупця, то проблема доставки відпадає. Інакше це питання знаходиться на контролі замовника.
Ринок металопрокату пропонує не тільки профільований, але й плоский лист з полімерним захисним покриттям з гладкою поверхнею. Для виготовлення гладкого полімеризованого листа використовують оцинковану холодновальцьовану сталь в листах або рулонах. Цинк зазвичай наноситься гарячим способом з обох сторін листа. Деякі виробники можуть заощаджувати на товщині цинкового шару: при виборі сталі орієнтуйтеся на мінімальні показники 200 г кв.м.
Без оцинкування та додаткових покриттів металевий лист залишається схильним до корозії. Якісна оцинковка утворює гладке рівне покриття сталевого листа без дефектів поверхні та з гарним зчепленням. Наявність покращує гладкість поверхні та зчеплення полімерного покриття з виробом.
Листова сталь має безліч модифікацій: різні види мають зовсім різні фізико-хімічні властивості, що визначає подальшу сферу використання та можливість обробки сталевого напівфабрикату.
Сталевий лист виконується у різних розмірах, залежно від способу виготовлення. Для гарячевальцьованої сталі діапазон товщини становить від 1,5 до 160 мм, холодновальцьованої – від 0,35 мм.
До стандартних розмірів можна віднести сталеві листи 1000х1200 мм, 1250х2500 мм та 1500х6000 мм. Можливе виготовлення листа нестандартної довжини на замовлення.
Рулонна сталь з полімерним покриттям – один з найбільш популярних матеріалів на будівельному ринку. Оцинкування і полімеризація дозволяють захистити метал від корозії, підвищити його естетичність і продовжити термін служби до 5 разів.
Сталь в рулонах йде під подальшу обробку: профілювання, нарізку, фарбування та виготовлення покрівельних матеріалів (металочерепиця, профнастил), добірних елементів, корпусів автомобілів і техніки, кораблів, побутових електроприладів. Від якості вихідного матеріалу і його покриття залежить якість виробленого виробу.
Сировиною для виробництва багатьох видів сталевого прокату, будівельних матеріалів, агрегатів, автомобілів і техніки є листова або рулонна сталь. Обидва види сталі становлять собою металевий лист із захисним цинковим і в разі потреби полімерним покриттям. Який тип металопрокату обрати?
Довговічність і зовнішній вигляд металевої покрівлі залежить від багатьох параметрів, але на першому місці залишається якісна сталь. Сировиною для покрівельних матеріалів є сталевий металевий лист зі складною системою антикорозійного покриття: оцинковка, пасивуючий шар для кращого зчеплення, грунтовка для вирівнювання покриття і хорошого зчеплення з полімером і полімерне покриття.
Рулонна сталь з полімерним покриттям – це напівфабрикат для виготовлення покрівельних будівельних матеріалів (металочерепиця, профнастил), добірних елементів, корпусів, коробів, навісів і т.п. У складі такого рулону йде сталь (іноді з легуючими добавками), цинкове покриття, грунтовка, полімерне покриття й іноді захисна плівка.
Рулони набувають стандартних розмірів: ширина може варіювати від 700 до 1650 мм, товщина металу – від 0,2 до 1 мм, довжина листа виходить різна, оскільки рулон продається на вагу: маса сталі може становити від 5 до 20 тонн.
Оцинкована сталь в рулонах і листах займає найбільшу частку в загальному продажу металопрокату. Вона має перевагу перед неоцинкованою й оксидованою, через те, що захищена від корозії та може якийсь час зберігатися перед використанням.
Параметри оцинкованої сталі
Товщина сталевого листа варіює от 0,45 до 2,55 мм. За товщиною розрізняють тонколистовую (0,45-0,8 мм), середню (0,8-1,8 мм) і товстолистову (понад 1,8 мм). Залежно від показників товщини й пружності сталь може бути запропонована в рулонах або листах.